Fenntarthatóság

FENNTARTHATÓ MENSTRUÁCIÓ

Menstruáció, havibaj, télapó. Bármely néven is szólítjuk, társadalmi szinten nem vagyunk jók a témáról való kommunikációban. Pedig a társadalom több, mint fele érintett, mégis komoly tabu erről beszélni. A Zöldövezet Társulás ezen szeretne változtatni!

Egy nő átlagosan 32 menstruációs terméket használ ciklusonként, aminek a súlya kb. 384 g. Ez azt jelenti, hogy élete során 180 kg betétet és tampont fog kidobni! EU szinten ez évente 50 milliárd kidobott menstruációs terméket, 590 ezer tonna szemetet jelent. Ráadásul, mivel nagyon limitált ezeknek a termékeknek az újrahasznosítása, 87%-uk lerakásra kerül, 13%-át pedig elégetik.

EZ PROBLÉMA!

A hulladéklerakók hatalmas helyet követelnek, amit az élőhelytől veszünk el. Másrészt a bomlás során káros anyagok (többek között üvegházhatású gázok, nehézfémek) keletkeznek. A műanyag lebomlását 550 évre becsülik, ráadásul mikroműanyag formájában tovább szennyezik a környezetet. A szennyvízcsatornában pedig továbbra is megtalálhatóak az eldobható menstruációs termékek és az ahhoz sokszor használt nedves törlőkendők, melyek komoly dugulásért, árvízkor pedig környezetszennyezésért felelősek.

Ha a nőknek csak 20-30 %-a váltana intimkehelyre, akkor az EU-ban évente akár 100-150 ezer tonnával csökkenne a lerakásra vagy égetésre szánt hulladék mennyisége!

Egészségügyi hatások

Az eldobható menstruációs termékek bizonyos %-a (betéteknél ez elérheti akár a 90%-ot is!) műanyag. Továbbá a gyártáskor akár 3900 vegyi anyagot használnak fel (adalékanyagok, színezékek és szintetikus illatanyagok). Ezek potenciálisan bőrirritációt okozhatnak, megzavarják a hormonális és reproduktív rendszert, hosszútávon akár meddőség kialakulását is segítik.

MEGOLDÁS: A FENNTARTHATÓ MENSTRUÁCIÓ

Az egyértelmű megoldást erre a problémára az újrahasználható menstruációs termékek jelentik, hiszen a menstruációs bugyik, mosható betétek és intimkelyhek bármelyike kevesebb felhasznált energiát, pénzt és hulladékot jelent, mint eldobható társaik. A menstruációs kelyhet például elég mindössze egy-két ciklus során használni ahhoz, hogy az egyszer használatos tamponokhoz és betétekhez képest környezeti szempontból megtérüljön. Ha pedig sikerül hosszú távon elköteleződnünk mellette (átlagosan 5-10 évig is használhatjuk), az egyszerhasználatos termékekből származó hulladékot 99%-kal is tudjuk csökkenteni.

A Zöldövezet Társulás

A Zöldövezet közhasznú civil szervezet a nemzetközi Menstrual Task Force tagjaiként 2020 óta dolgoznak az újrahasználható menstruációs termékek népszerűsítéséért. A visegrádi országokban megvalósították a Sustainable Periods kampányt, közös szakanyagokat dolgoztak ki annak érdekében, hogy fiatalokkal foglalkozók, női köröket vezetők a megírt workshop anyag alapján terjeszteni tudják a fenntartható menstruációs termékek hírét. Letölthető ingyenes kisokosukban pedig minden információt megtudhattok az újrahasználható menstruációs termékekről:

www.zoldovezet.info/fenntarthato-menstruacio